Jak používat vonné tyčinky
0
Jak používat vonné tyčinky

Jak používat vonné tyčinky? Vonné tyčinky lidé pálí z mnoha důvodů. Někteří jen tak pro relaxaci, protože opojné vůně dokážou uklidnit duši, další z duchovních důvodů či pro provedení rituálů a jiní pouze proto, že si rádi provoní domov. V každém případě je vhodné vědět, jak správně pravé indické vonné tyčinky pálit.

Indické vonné tyčinky jsou tvořeny tenkou dřevěnou tyčinkou (obvykle bambusovou), která je pokrytá přírodním vonným materiálem. Spodní konec tyčinky pokrytý není, aby se dala dobře držet.

Dostupných vůní je celá řada od vanilky přes jasmín až po levanduli. Nebojte se ani vůní, jejichž název vám nic neřekne. Právě tyto pravé indické vůně vás totiž zaručeně příjemně překvapí.

Jak se vyrábí vonné tyčinky

Přírodní suroviny, jako jsou různé byliny, sušené květy, kůra stromů, santalové dřevo atd. se rozemelou na jemný prášek, smíchají se s vonnými oleji či medem a tato pasta se ručně nanáší na bambusová dřívka. Následně se vonné tyčinky nechají po několik dnů vyschnout.

Při jakých příležitostech je vhodné používat vonné tyčinky

Jak používat vonné tyčinky a kdy je pálit? Můžete si je zapálit na uklidnění, očištění a odstranění negativní energie – pro relaxaci jsou vhodné například tyčinky se santalovém dřevem. Věděli jste, že vůně je jediný ze smyslů, který jde přímo do mozku?

Indické vonné tyčinky jsou vhodné například:

  • pro zahánění zlých duchů (lotos, myrha, santalové dřevo),
  • k meditaci (jasmín, lotos, santalové dřevo, mangólie),
  • za účelem lepšího soustředění (benzoe, mandle, orchidej, skořice),
  • pro očistu domova (jasmín, levandule, pačule, cedr, citrón, cypřiš),
  • pro stimulaci (borovice, levandule, růže, vanilka, šafrán).

Některá vůně vám možná napoprvé nesedne, neváhejte jich vyzkoušet více. Každému voní něco jiného.

Pořiďte si vhodný stojánek na vonné tyčinky

Pořizujete-li vonné tyčinky pro náboženské či duchovní účely, možná je při obřadu budete chtít držet v ruce. Pro provonění domácnosti a relaxační účely je však vhodné pořídit si nějaký stojánek.

Jednoduchý, levný, přesto působivý je stojánek na vonné tyčinky ve tvaru jeřába. Jedná se o keramickou figurku jeřába s dírkou uprostřed, do níž tyčinku postavíte.

Minimalistickou a atraktivní variantou je taktéž stojánek ve tvaru mističky. I ten je cenově dostupný a jednoduchý na použití, vonnou tyčinku umístíte do dírky v kuličce.

Stojánek samozřejmě lze vyrobit i doma, chce to jen trochu fantazie. Koupené varianty ve tvaru slona, lotosového květu či lístku ovšem povznesou pálení vonných tyčinek na jinou úroveň.

Najděte vhodné místo, kde tyčinku pálit

Při pálení vonných tyčinek vzniká poměrně dost kouře, proto je vhodné je pálit v dobře větrané místnosti. Současně byste tyčinku měli postavit někam, kde není průvan, tedy dál od otevřeného okna či dveří. V blízkosti vonné tyčinky by nemělo být nic hořlavého, například závěsy a záclony.

Samozřejmě byste hořící tyčinku neměli nechávat bez dozoru, pokud potřebujete odejít, uhaste ji namočením konce do vody. Ale to už předbíháme, nejdříve bychom se měli podívat, jak tyčinku správně zapálit.

Jak pálit vonné tyčinky?

Jak používat vonné tyčinky? Konec vonné tyčinky zapalte zapalovačem či sirkou, přidržte plamen, dokud se tyčinka nezapálí. Pár sekund uvidíte plamínek, pak možná sám zmizí, ale vy můžete pozorovat zářící vršek tyčinky. Podle toho poznáte, že správně hoří. Pokud špička není žhavá, bude třeba tyčinku zapálit znovu.

Jestliže plamínek nezmizí asi do 10 sekund sám, budete ho muset sfouknout. Po sfouknutí uvidíte žhavou špičku tyčinky a zhruba po půl minutce se místností začne linout opojná vůně.

Zapálenou tyčinku pečlivě vložte do držáku a užívejte si vůni. Většina vonných tyčinek vydrží hořet zhruba 20 až 30 minut, doba však závisí na velikosti a tloušťce. Až dohoří, můžete ji vyhodit do odpadkového koše. Ideální je počkat, až zchladne, aby od ní v koši něco nechytlo.

0

TOP

X